O G Ł O S Z E N I A NIEDZIELA PALMOWA czyli MĘKI PAŃSKIEJ – 14 IV 2019 r.

WPROWADZENIE: Podczas celebrowanej dziś liturgii trzymane w naszych dłoniach palmowe gałązki przypominają rzesze witające wjeżdżającego do Jerozolimy Pana Jezusa. Król witany tryumfalnie nie jest dumny, ani pyszny, lecz pełen łagodności, skromny i ubogi; przybywa nie na majestatycznym rydwanie, ale na osiołku, źrebięciu oślicy. Najdramatyczniejsze jest to, że radosny okrzyk „Hosanna” szybko zmienia się w bezlitosne „Ukrzyżuj Go”. Niech nasze uczestnictwo w dzisiejszej EUCHARYSTII będzie wyrazem szczerej miłości Boga, a za niedoskonałości – przeprośmy…
KALENDARIUM:

 1. „Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, zbliżamy się do Niedzieli Palmowej, która wprowadzi nas w Wielki Tydzień męki Pańskiej. Otwórzmy nasze serca na miłość Boga, który ‘własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał’ (Rz 8, 32), dla naszego zbawienia. Nie to będzie czas miłosierdzia i łaski dla was i waszych bliskich. Niech Bóg wam błogosławi” – powiedział Papież w środę do Polaków.
 2. Dzisiaj NIEDZIELA PALMOWA czyli MĘKI PAŃSKIEJ. Gorzkie Żale o godz. 17.30. Święcimy palmy podczas wszystkich Mszy św. EUCHARYSTIĘ o godz. 10.30 rozpoczniemy poświęceniem palm na zewnątrz kościoła i odbędziemy krótką procesję do wnętrza świątyni, by uczestniczyć we Mszy św. Wszystkich zachęcamy do przyniesienia palm, by naprawdę upamiętnić uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy i szczerze trwać przy Chrystusie. Wieczorem po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na czuwanie w intencji Ojczyzny, prowadzą członkowie Kółek Różańcowych mężczyzn.
 3. NIEDZIELA PALMOWA – to XXXIV ŚWIATOWY DZZIEŃ MŁODZIEŻY. W Lublinie dzisiaj wielkie archidiecezjalne spotkanie – główne wydarzenie to EUCHARYSTIA o godz. 15.30, której przewodniczy ks. Abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski. Zachęcamy młodzież do wyjazdu.
 4. Rozpoczynamy WIELKI TYDZIEŃ:
 5. Chorych odwiedzimy we środę po południu – od godz. 15.00. Także w środę po Mszy św. o godz. 18.00 będzie spotkanie dla rodziców i chrzestnych, zainteresowanych chrztem dzieci w dni świąteczne.
 6. WIELKI CZWARTEK – Uroczysta EUCHARTYSTIA upamiętniająca ustanowienie EUCHARYSTII i KAPŁAŃSTWA o godz. 18.00, następnie nastąpi przeniesienie Chrystusa do ciemnicy.
 7. WIELKI PIĄTEK – ostatnia w tym Wielkim Poście Droga Krzyżowa o godz. 15.00 /w godzinie śmierci Chrystusa/, a o godz. 16.00 Liturgia Wielkiego Piątku /nie odprawia się Mszy św./. W tym dniu obowiązuje post ścisły /powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych i spożywamy trzy posiłki, w tym raz do syta/.
 8. WIELKA SOBOTA – poświęcenie pokarmów od godz. 7.00 do 13.00 włącznie /co pół godziny/. Uroczysta EUCHARYSTIA Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 rozpoczynająca się poświęceniem ognia.
 9. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – uroczysta procesja pobliskimi ulicami o godz. 6.00 i uroczysta EUCHARYSTIA – REZUREKCJA. Następna Msza św. o godz. 9.00.
 10. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – porządek Mszy św. jak w niedzielę. Jest to dzień Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ofiary zbierane na tacę tego dnia są przeznaczone na potrzeby naszej uczelni.
 11. Jeszcze trwa zbiórka do puszki na „kwiaty do Grobu Pańskiego” – Bóg zapłać ofiary.
 12. Tygodniki NIEDZIELA i GOŚĆ NIEDZIELNY są do nabycia. W NIEDZIELI możemy przeczytać: „O młodych i dla młodych” – nowa adhortacja papieża FRANCISZKA; „Tajemnica Trzech Dni” – Triduum Sacrum; „Kościół cierpiący” – temat numeru; „Miłość i Miłosierdzie” – wywiad z aktorem. W dodatku lubelskim: „W ciszy uśpionego świata” – ekstremalna Droga Krzyżowa; „Blisko ołtarza” – nowi ministranci w naszej parafii. GOŚĆ NIEDZIELNY proponuje: „Jezus otwiera nową drogę” – naucza Papież; „Dzień spłacenia długu – Droga Krzyża, wchodzę” – Wielki Post; „Pascha po przejściach” – Triduum Sacrum. W dodatku lubelskim możemy przeczytać: „Lublin za Krzyżem” – Akademicka Droga Krzyżowa; „Powołanie to specjalna misja” – 60 lat kapłaństwa bpa Ryszarda Karpińskiego. Mamy także pisma: MAŁY GOŚĆ NIEDZIELNY – a w nim płyta „Arka Noego”; APOSTOLSTWO CHORYCH; LIST do PANI; oraz PRZEWODNIK KATOLICKI, a w nim: „Kwiat palmy”, „1% życia” cykl – temat numeru; „Tradycje Wielkiego Tygodnia”. Zapraszamy do nabywania i czytania prasy. Mamy także w sklepiku Chleb Dobroci – ofiary są przeznaczone na potrzeby CARITAS. Zapraszamy.
 13. Modlitwa za zm.: + Józef KĘSIK; + Tadeusz KACPRZAK; + Krystyna GAWROŃSKA.